Survival a piersiówka – czym się kierować?

Dobra piersiówka to nieodłączny element survivalowego wyposażenia. I choć jest ona mała i niepozorna, to jednak ma cechy, dzięki którym warto na nią postawić w trakcie outdoorowych aktywności. Czym zatem warto kierować się przy wyborze tego gadżetu? Jakie cechy powinien on posiadać?

Ergonomia to podstawa

Osoby, które zastanawiają się nad tym jak wybrać piersiówkę do survivalu, powinny zwrócić uwagę przede wszystkim na jej ergonomię. Przedmiot ten musi być mały, pojemny, a zarazem lekki. Co więcej, jego długotrwałe noszenie nie powinno powodować jakiegokolwiek dyskomfortu. Ważne jest też, aby piersiówka nie ograniczała ruchów i sprawdzała się nawet w trakcie wielogodzinnego marszu. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie tylko dokładnie przejrzeć wybrany model, ale też przymierzyć go. W przeciwnym razie korzystanie z niej w trakcie survivalu będzie udręką.

Zakrętka i funkcjonalność

Zakrętka to jeden z najważniejszych elementów dobrej piersiówki na wyprawy. Zaleca się, aby była ona na stałe połączona z jej korpusem. Dzięki temu ryzyko przypadkowego zagubienia nakrętki jest zerowe. Warto też zwrócić uwagę na piersiówki, które zamiast typowej zakrętki posiadają specjalny korek. Warto zauważyć, że połączenie to jest zwykle szczelne (choć warto o to zapytać się sprzedawcy), co jest bardzo istotne w toku leśnych wędrówek. Przy wyborze właściwego modelu warto też sprawdzić, czy mieści się on w dłoni i czy korzystanie z niego jest wygodne.

Materiał wykonania

W sklepach survivalowych coraz częściej pojawiają się piersiówki wykonane z plastiku, bądź z innego tworzywa sztucznego. Idąc w teren warto jednak mieć sprzęt metalowy i to najlepiej wykonany ze stali szlachetnej (nierdzewnej). Co prawda wpływa on na wzrost masy samej piersiówki, ale jednocześnie gwarantuje, że znajdujący się w środku napój będzie przechowywany całkowicie bezpiecznie.

Wybierając piersiówkę do survivalu trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na jej ergonomię i na materiał, z którego została ona wykonana. Dopiero na końcu uwzględnia się pojemność lub masę detalu.