Cechy butów taktycznych

Coraz większą popularnością cieszą się wszelkie akcesoria oraz odzież o charakterze militarnym. Dotyczy to również butów taktycznych, które chętnie kupowane są przez osoby niemające związku z wojskowością. Obuwie doceniane jest za swoją wysoką jakość i uniwersalizm.

Rodzaje butów taktycznych

Najprostszym podziałem obuwia taktycznego jest rozróżnienie ze względu na porę roku. Buty zimowe charakteryzują się posiadaniem ocieplenia. Maja też wysoką i antypoślizgową podeszwę. Tylko takie rozwiązanie gwarantuje odpowiednią stabilność na śniegu lub lodzie. Buty na lato wytwarzane są z cieńszych i lżejszych materiałów. Muszą zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza, aby w gorące dni po kilkugodzinnym używaniu stopa nie uległa bolesnemu obtarciu. Zarówno zimowe jak i letnie obuwie taktyczne wykonywane jest z materiałów wodoodpornych, które nie przepuszczają wody do środka butów.

Na co zwrócić uwagę kupując obuwie para militarne?

Buty taktyczne (https://www.hobby4men.com/odziez-i-obuwie/buty-taktyczne.html) różnią się od siebie wysokością cholewki, materiałem, z którego są wykonane oraz wagą i stabilnością. W terenie najlepiej sprawdzają się buty z wysokimi cholewkami, które bardzo dobrze stabilizują kostkę. Takie obuwie zapobiega ewentualnym zwichnięciom i skręceniom. Podczas długich marszów ważny jest materiał użyty do produkcji obuwia. But powinien umożliwić dostawanie się powietrza do środka i jednocześnie odprowadzać nadmiar wilgoci ze stopy. Na szczęście nowoczesna technologia pozwala na produkcję materiałów odpowiednich do butów taktycznych.

W jakich sytuacjach przydadzą się buty taktyczne?

Taktyczne obuwie do niedawna produkowane było głównie z myślą o służbach mundurowych. Jednak obuwie ma tyle zalet, że w ostatnich latach bardzo szybko znalazło zastosowanie również wśród ludności cywilnej. Korzystają z niego wędkarze, myśliwi, harcerze oraz różne organizacje zajmujące się hobbystycznie zagadnieniami z obszaru militariów. Szczególnym powodzeniem cieszą się wśród graczy w paintball oraz pasjonatów airsoftu.

Właściwa pielęgnacja obuwia

Wszystkie buty przeznaczone do ekstremalnych aktywności outdoorowych zazwyczaj posiadają zalecenia odnośnie do odpowiedniej pielęgnacji. Czyszczenie będzie uzależnione od materiału, z jakiego wykonane są buty. Obuwie skórzane trzeba regularnie czyścić ściereczką i pastować. W przeciwnym razie skóra straci swoje właściwości. Buty wykonane z tworzyw sztucznych trzeba zaimpregnować i wycierać z zabrudzeń. Dostępne są wygodne preparaty w aerozolu, które umożliwią szybką i dokładną pielęgnację butów taktycznych.