Czy warto kupić brzytwę?

Coraz więcej osób decyduje się na golenie brzytwą. Powszechnie uznaje się, że takie golenie jest najbardziej dokładne. Nie jest jednak proste i trzeba nabrać pewnych umiejętności, żeby się nie skaleczyć.

Golenie brzytwą

Na samym początku nauki skaleczenia będą czymś normalnym i trzeba się do tego po prostu przyzwyczaić. Podpowiadamy jak wybrać odpowiednią brzytwę do golenia, która będzie poręczna i wytrzymała. Warto zwrócić uwagę na fakt, że ostrze brzytwy może być wykonane z różnych materiałów. Bez wątpienia jest to jeden z najważniejszych elementów narzędzia. Dużą popularnością cieszy się przede wszystkim ostrze ze stali węglowej. Największą zaletą takiego ostrza jest fakt, że można je niezwykle łatwo naostrzyć. Ma jednak również minusy, do których zalicza się podatność na utlenianie oraz rdzewienie. Właśnie dlatego należy je przechowywać w odpowiednich warunkach i nie dopuścić do kontaktu z wodą lub wilgocią. Po każdym użyciu trzeba pamiętać o stosowaniu odpowiedniego zabezpieczenia. Wytrzymałość i elastyczność ostrza są większe, jeżeli zawartość węgla jest duża. 

Wybór brzytwy

Na rynku można znaleźć także ostrze ze stali nierdzewnej. Jest ono bardziej odporne na utlenianie i rdzewienie, ale niestety dosyć trudno się je ostrzy. Ostrość także jest wyraźnie mniejsza niż w przypadku poprzedniego ostrza. Nie trzeba się o nie aż tak troszczyć, więc jest to idealne rozwiązanie dla początkujących adeptów sztuki golenia brody brzytwą. Warte uwagi jest także ostrze ze stali damasceńskiej, które spotykane jest rzadko, a do tego jest najdroższe. Wysoka cena wynika z tego, że stal damasceńska jest dosyć trudna w obróbce. Bardzo duża twardość powoduje, że niezwykle ciężko jest naostrzyć taką brzytwę. Szerokość ostrza to kolejny czynnik, na który należy koniecznie zwrócić uwagę. Osoby początkujące wybierają przeważnie ostrze o szerokości 6/8 lub 5/8. Szerokie ostrze umożliwia golenie większej powierzchni skóry. Znacząco skraca to czas golenia i minimalizuje ryzyko podrażnień. Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś wiedzieć, jak wybrać brzytwę.