Domowy zestaw survivalowy

Survival kojarzy się z różnego rodzaju wyprawami w teren. Oczywiście ma on na celu sprawdzenie się w trudnych warunkach oraz nabycie umiejętności przetrwania w sytuacjach kryzysowych. Uczestnik takiej wyprawy zabiera ze sobą odpowiedni zestaw survivalowy (sprawdź), który ma mu pomóc przeżyć kilka lub kilkanaście dni w trudnym terenie. Ale czy taki zestaw survivalowy może przydać się jedynie podczas wypraw w nieznane? Niekoniecznie. Wystarczy, że zabraknie prądu czy wody, a szybko można się przekonać, że tenże zestaw przyda się również w domu i warto go mieć w razie nagłej potrzeby.

Co to jest domowy zestaw survivalowy?

Domowy zestaw przetrwania to nic innego, jak skompletowane rzeczy, bez których będzie ciężko przetrwać w sytuacji kryzysowej. To dzięki nim będzie można przeczekać najtrudniejsze chwile, aż do przybycia służb ratowniczych. Taki zestaw zdecydowanie nie jest zbiorem przypadkowych rzeczy. Warto więc wiedzieć, co w nim powinno się znajdować, aby spełnił on swoją rolę.

Kiedy przyda się zestaw przetrwania?

Zestaw przetrwania w obecnych czasach nie uwzględnia kolejnej wojny światowej lub ataku obcych, dlatego też powinien być skonstruowany na bardziej realne zagrożenia. Brak prądu lub awaria wodociągów to realne zagrożenia, choć zapewne rzadziej występujące niż jeszcze kilkanaście lat temu. Jednakże różnego rodzaju wypadki, a nawet śmierć bliskiej osoby to zdarzenia, na które w jakiś sposób należy być przygotowanym.

Odpowiednio dobrany domowy zestaw survivalowy

Domowy zestaw survivalowy bardziej będzie się kojarzył z zestawem przetrwania. Survivalu raczej w domu nie przeżyjemy, choć mając dzieci czasem odnosi się takie wrażenie. I właśnie o dzieciach należy najbardziej pamiętać, przygotowując odpowiedni zestaw przetrwania. Tym bardziej, jeśli w domu są małe dzieci, to zestaw zapasowego pokarmu będzie priorytetem. Aby taki zestaw pomógł przetrwać najgorsze chwile, powinien zawierać również:

  • świece, zapałki i zapalniczkę,
  • latarkę oraz baterie,
  • apteczkę oraz zapas leków,
  • środki higieniczne,
  • siekierkę oraz łopatę,
  • powerbank i inne.

W obecnych czasach raczej ciężko sobie wyobrazić sytuację, w której brakuje prądu dłużej niż kilka godzin, a braki wody łatwo jest zastąpić wodą kupioną w sklepie. Jednakże te same obecne czasy przynoszą coraz częściej zagrożenia typu powodzie czy inne klęski żywiołowe. Nietrudno jest sobie wyobrazić sytuację, w której zalany teren odgradza dom od cywilizacji i oczekiwanie na służby ratownicze może okazać się bardzo długie. Warto mieć wtedy przy sobie domowy zestaw survivalowy, który pomoże przetrwać sytuację awaryjną, a nawet uratować życie.