Jak wybrać teleskopy astronomiczne?

Dobór pierwszego teleskopu to zadanie trudne oraz dużo osób o to oczywiście pyta. Nie ma „dobrego” teleskopu, każda budowa doskonale sprawdza się w pozostałych warunkach. Natomiast kiedy zapytanie ma kolejny wymóg – do 600 złotych, sytuacja jest rzeczywiście trudna. Postawmy sprawę jednoznacznie: za 600 złotych nie można kupować docelowego teleskopu, na dalekie lata. Można natomiast kupować teleskop odpowiedni, jaki poprzez parę lat będzie dawał wiele przyjemności, pozwala na poszerzenie zaciekawień, natomiast przy tymże – nie obciąży dodatkowo budżetu domowego.

Średnica obiektywu czy lustra

Najistotniejszym parametrem charakteryzującym soczewkę oraz zwierciadło jest ich średnica. Od średnicy zależy to, ile oświetlenia jest w stanie przyswoić określony rodzaj teleskopu, co potem przemieszcza się na postrzegany poprzez nas obraz . Generalna reguła jest taka, iż im większa średnica, tymże lepsze oraz droższe teleskopy astronomiczne. Średnicę podaje się w milimetrach oraz przyjmuje się, iż obiektyw winien mieć przynajmniej 80 mm średnicy, natomiast teleskop zwierciadlany 150 mm średnicy. Reflektor o średnicy 150 mm pozwala już np. oglądać gromady kuliste.

teleskop astronomiczny

Typy teleskopów

Pierwszy teleskop, jaki przyjdzie nam kupować do obserwacji nieba, to zadanie wymagające zobaczenia wielu ofert i zrobienie zestawień między danymi typami różnych wytwórców np. na stronie tutaj. Pośród teleskopów rozróżniamy dwie ważne kategorie. Pierwszą spośród nich stanowią reflektory, inną refraktory. Identycznie brzmiące nazwy są tak rzeczywiście ważną wskazówką przy doborze dobrego sprzętu, więc nie należy ich mylić. Odmiennym typem są teleskopy astronomiczne katadioptryczne, łączące w sobie właściwości zarówno pierwszego jak również innego typu teleskopów.