Luneta obserwacyjna – jak wybrać najlepszą?

Wybór dobrej lunety obserwacyjnej może przysporzyć nie lada problemów – przy zakupie trzeba wziąć pod uwagę szereg różnorodnych czynników, które będą miały bezpośredni wpływ na jakość sprzętu.

Do czego służy luneta obserwacyjna?

Lunety obserwacyjne to urządzenia używane podczas obserwacji na sporych odległościach, a także dużym obszarze. Doskonale sprawdzą się do podglądania natury, na przykład dzikich, wolno poruszających się ptaków.

Optyka lunet obserwacyjnych gwarantuje wyłapanie szczegółów, których nie można dostrzec przy pomocy lornetki. Dodatkowo niezwykle ważne jest również to, że podczas obserwacji lunetą możliwym jest zachowanie wystarczającego dystansu, zapewniającego spokój zwierząt.

Niektóre z modeli lunet obserwacyjnych nadają się także do obserwacji nieba – bardzo ważnym jest dokładne określenie potrzeb i oczekiwań kupującego, które umożliwi wybór najlepiej dopasowanego modelu.

Wybór lunety – o czym pamiętać?

luneta obserwacyjnaPrzy zakupie lunety obserwacyjnej należy wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych kwestii. Najważniejszą z nich jest tak zwana światłosiła, czyli stosunek średnicy lunety do jej ogniskowej. Osoby obserwujące na świeżym powietrzu powinny wybrać lunetę o średnicy co najmniej 80mm. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, że większy rozmiar soczewki obiektywu oznacza zbieranie większej ilości światła.

Ważną kwestię stanowi także rozmiar i waga danego sprzętu. Luneta obserwacyjna powinna być jednocześnie wytrzymała i lekka. Bardzo istotne jest również to, by była poręczna i łatwa w transporcie. Dodatkowo powinna być także odporna na działanie czynników atmosferycznych.

Nie jest to sprzęt dla osób początkujących i nie należy do najtańszych, gdyż dobra luneta kosztuje od kilku tysięcy. Dostępność również nie jest wysoka, jednak można znaleźć dobry sprzęt w specjalistycznych sklepach internetowych jak hobby4men, luneta obserwacyjna w tym sklepie powinna zaspokoić każdego, przez szeroki wybór jaki jest oferowany.