Przydatna saperka
Obozy survivalowe czy szkoły przetrwania przeżywają obecnie swój renesans. Po pierwsze dlatego, że taktyki wojskowe czy radzenie sobie w ekstremalnie trudnych warunkach stało się swego rodzaju sposobem na spędzanie wolnego czasu, a po drugie wydarzenia ostatnich dwóch lat spowodowały, że jak nigdy wcześniej chcemy zadbać o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo bliskich nam osób.
Sklepy o profilu militarnym i survivalowym
Wzrost zainteresowania tematyką survivalową spowodował niemal wysyp sklepów o takim właśnie profilu. Znaleźć tam możemy zarówno przyrządy nawigacyjne, optyczne, odzież specjalistyczną, funkcjonalne plecaki, latarki czy saperki. Cały asortyment stworzony jest z myślą o przetrwaniu w ciężkich, często ekstremalnych warunkach. Wydarzenia Europie i na świecie, których byliśmy świadkami w ostatnim czasie spowodowały, że coraz więcej osób chce być gotowych na wypadek nieoczekiwanych wydarzeń (np. konfliktu zbrojnego).
Przydatne narzędzia
Świetnym przykładem narzędzia, które jest wielofunkcyjne jest saperka. To nic innego jak zminiaturyzowana łopata, która znajduje zastosowanie na biwaku, w lesie, na obozie survivalowym, a także na działce czy w ogrodzie. Od klasycznej łopaty różni się przede wszystkim rozmiarem i wagą oraz tym, że można wykorzystać ją na wiele różnych sposobów. Dzięki regulowanemu kątowi nachylenia saperkę często jest używana jako kilof, łopata, siekierka czy motyka. Na rynku są też dostępne specjalistyczne saperki, które posiadają funkcje piły do mniejszych gałęzi, otwieracza do butelek, noża, gwizdka alarmowego czy krzesiwa do wzniecania ognia. Dzięki małym rozmiarom saperka bez trudu zmieści się do każdego plecaka. Warto również zaopatrzyć się w tego typu łopatę, kiedy zimą wyjeżdżamy w górski teren – z jej pomocą odśnieżymy każdą zaspę i udrożnimy trasę przejazdu. Saperki są zwykle zapakowane w ochronny pokrowiec, który dodatkowo tworzy zabezpieczenie na wypadek transportu.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie saperki?
Saperka składa się z dwóch podstawowych elementów: głowni oraz rękojeści. Warto zwrócić uwagę, aby głownia była wykonana z wysokiej jakości stali i dodatkowo zabezpieczona powłoką antykorozyjną. Dobrej jakości komponenty gwarantują żywotność, wytrzymałość i odporność na czynniki zewnętrzne (silny mróz, ulewny deszcz czy palące słońce). Uchwyt łopaty powinien być wykonany z materiału antypoślizgowego (np. nylonu), choć stosunkowo często spotkać można saperki, których rękojeść jest zrobiona z tworzywa polimerowego lub drewna.