W jaki sposób wybrać cięciwę do łuku?

Łuk został wynaleziony tysiące lat temu. Jego konstrukcja jest ponadczasowa. Pomimo tego że pierwsze modele powstały już 35 tysięcy lat temu, to sama budowa łuku jest praktycznie taka sama. Złożona jest z łęczyska oraz linki, która nazywana jest cięciwą. Warto zaznaczyć, że przymocowana jest do konstrukcji łuku przy zastosowaniu gryfów.

Jak wybrać cięciwę do łuku?

Cięciwa stanowi w łuku jeden z trzech podstawowych elementów konstrukcji. Ma bardzo duże znacznie. Z tego powodu powinna zostać dobrana odpowiednio. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że łucznictwo nie jest tak znanym sportem, jak na przykład piłka nożna czy koszykówka. Okazuje się jednak, iż z rok na roku wzrasta zainteresowanie łucznictwem. Jest to taka dyscyplina, która wpływa bardzo pozytywnie na rozwój człowieka, bowiem potrafi uczyć cierpliwości, rozwija precyzje, a także podnosi koncentracje. Należy pamiętać o tym, iż jak każda inna aktywność, także łucznictwo poprawia ogólny stan zdrowia człowieka, bowiem modeluje zwłaszcza górną część ludzkiego ciała. Pomimo tego że budowa łuku wydaje się być prosta, to okazuje się, iż wszystkie elementy muszą zostać dopasowane do siebie perfekcyjnie. Bardzo dużą rolę odgrywać tu będzie właściwa cięciwa do naciągu łuku. Warto sprawdzić, czym się ona charakteryzuje i w jaki sposób dobrać właściwą, aby strzelanie z łuku należało do przyjemnej czynności. Odpowiednio dobrana cięciwa sprawi, iż korzystanie z łuku nie sprawi problemów, co ma bardzo duże znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy dopiero na początku przygody z łucznictwem. 

Jaka cięciwa będzie dobrym wyborem?

Cięciwa jest obowiązkowym elementem każdego łuku. Bez niej każdy sprzęt tego typu nie będzie mógł profesjonalnie pracować. Dzięki niej nadawana jest prędkość dla wystrzeliwanego pocisku. Warto zaznaczyć, iż jeszcze dawniej tworzono cięciwę z włókien roślinnych. Mowa tutaj między innymi o jedwabiu oraz konopi. Obecnie najlepiej kupić cięciwę zrobioną z tworzywa sztucznego. Najlepiej będzie ją zamówić od sprawdzonego oraz renomowanego producenta.