Wybór lornetki – na co zwrócić uwagę?

Na rynku dostępne są różne rodzaje i modele lornetek. Wybór tej konkretnej nie jest zatem łatwy. Przede wszystkim pod uwagę wziąć należy jej przeznaczenie. Zatem jak wybrać lornetkę, aby spełniła indywidualne oczekiwania?

Jaka lornetka turystyczna?

Lornetka turystyczna to model uniwersalny. Sprawdza się w zróżnicowanych warunkach. Istotne jest, aby była to lornetka kompaktowa. Dzięki temu będzie można ją łatwo schować do plecaka lub torby. Dobra lornetka turystyczna musi być także wodoszczelna i odporna na ewentualne uszkodzenia. Oznacza to, że musi być ona wykonana z dobrej jakości materiału. Jak wybrać lornetkę turystyczną pod kątem jej parametrów? W tym przypadku sprawdzi się model o powiększeniu od 8 do 10 razy oraz z obiektywem o średnicy od 24 do 40 mm.

Jaka lornetka do obserwacji przyrody?

Ornitolodzy czy miłośnicy zwierząt korzystać powinni ze szczególnego rodzaju lornetki. Najważniejszy parametr w tym przypadku dotyczy powiększenia. Dobrym rozwiązaniem może być wybór lornetki powiększającej 10 razy. Szczególną uwagę zwrócić należy także na obiektyw takiej lornetki. Jego średnica nie powinna być mniejsza niż 35 mm. Poza tym dobra lornetka do obserwacji przyrody powinna być także wodoszczelna i wytrzymała.

Jaka lornetka dla myśliwych?

Myśliwi wybierać mogą spośród wieku nowoczesnych i zaawansowanych rozwiązań. Lornetki dla myśliwych nie tylko bardzo dobrze powiększają, ale wyposażone są także w różne dodatkowe funkcje. Myśliwi sięgnąć powinni choćby po lornetkę z dalmierzem, który jeszcze bardziej ułatwi obserwację obiektów z dalekich odległości. Taka lornetka musi być oczywiście wykonana z bardzo wytrzymałego materiału. Ci myśliwi, którzy postawić chcą na rozwiązania najbardziej zaawansowane, zainteresować powinni się modelem lornetki elektrycznej. Taka lornetka nie tylko ułatwia obserwację, ale również pozwala na wykonywanie zdjęć i nagrywanie filmów.

Jak zatem widać, wybór lornetek jest dość szeroki. Można zatem dopasować konkretny model do konkretnego przeznaczenia. Powinno to stanowić główne kryterium jej wyboru.